Na przełomie XIX i XX wieku w miejscowości Marciszów (obecnie powiat Kamienna Góra) uruchomiono zakład produkcji wody na potrzeby miasta Wałbrzycha oraz Boguszowa - Gorc i Kuźnic. Ujęcia na rzecze Bóbr pozwoliły zaopatrzyć w wodę górnicze aglomeracje. Początkowa produkcja w ilości ok. 5 tys. m 3/ d zaspokajała potrzeby mieszkańców. Jednak w 1906 r. powołano instytucję pod nazwą Zarząd Kanalizacyjny Dorzecza Rzeczki Pełcznicy w Wałbrzychu w celu odbioru i utylizacji ścieków. Rozpoczęto też budowę systemu kanalizacyjnego i oczyszczalni ścieków przy obecnej ul. Piotrowskiego (oczyszczalnia Poniatów).
Od 1924 roku produkcja wody na potrzeby Wałbrzycha wzrosła do 25 tys. m3/ d. Wzrost spożycia wody spowodował potrzebę budowy nowej oczyszczalni ścieków. W 1924 r. rozpoczęto budowę kolektora sanitarnego z Wałbrzycha do Świebodzic, gdzie wybrano lokalizację nowej oczyszczalni w miejscowości Ciernie - oczyszczalnię wybudowano w latach 60 - tych.
Od 16 lipca 1945 roku Wodociągi Wałbrzyskie zostały przejęte przez polski zarząd i powołano zakład pod nazwą Zarząd Wodociągów i Kanalizacji miasta Wałbrzycha. 21 stycznia 1961 roku decyzją Prezydium Rady Miejskiej Narodowej w Wałbrzychu utworzono państwowe przedsiębiorstwo pod nazwą: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Od 1977 r. dokonano dalszego przekształcenia przedsiębiorstwa, tworząc Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podległe Wojewódzkiemu Zjednoczeniu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wałbrzychu. Począwszy od 1982 r. decyzją Wojewody Wałbrzyskiego, Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przejmuje małe, lokalne zakłady wodociągowo - kanalizacyjne w Szczawnie Zdroju, Boguszowie Gorcach, Głuszycy, Mieroszowie, Walimiu, Marciszowie i Kamiennej Górze. Powstaje w ten sposób duże przedsiębiorstwo zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków. 1 lipca 1984 r. na mocy decyzji Wojewody Wałbrzyskiego utworzono zostaje Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, obejmujące dotychczas samodzielne przedsiębiorstwa z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa, Nowej Rudy i Kłodzka. Taka struktura funkcjonuje do 1987 r. Na początku 1988 r. Wojewoda Wałbrzyski dokonuje podziału Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa na 5 Rejonowych Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji. Przedsiębiorstwo w Wałbrzychu otrzymuje ponownie samodzielność prawną i organizacyjną. Po 1989 r. większość gmin obsługiwanych przez Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji postanowiło dokonać stosownych przekształceń, wykorzystując w tym celu ustawę o samorządzie gminnym. W czerwcu 1991 r. zlikwidowano Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji i powołano Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji. W 1997 r. ze struktury WZWiK, w celu prowadzania działalności gospodarczej wydzielono Wałbrzyski Zakład Wodociągów i Kanalizacji o statusie prawnym zakładu budżetowego. W 2002 r. w wyniku kolejnego etapu przekształceń - zlikwidowano zakład budżetowy i utworzono jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
|